O soutěži


Farej! je pilotní ročník nevšední dějepisné soutěže pořádané Základní školou Ostrava-Michálkovice, jejímž cílem je seznámit zábavnou formou žactvo ostravských základních škol a nižších stupňů gymnázií s vybranými příběhy moderních dějin města Ostravy. 


Vydejte se i vy do ostravských ulic a nechte se prostřednictvím vzpomínek pamětníků provázet velkými dramaty i každodenností života průmyslové metropole uplynulého století! Najděte v Ostravě QR kódy s odkazy na audionahrávky jejich vyprávění, které uchovává partner projektu Paměť národa, odpovězte na otázky a putujte prostorem i časem!

Potřebovat k tomu budete pouze chytrý telefon, připojení k internetu a chuť poznávat! 


Soutěž je možné absolvovat od 22. listopadu do 22. prosince 2023. Finále proběhne formou on-line vědomostního testu v pondělí 8. ledna 2024.


Pravidla


1. Soutěž je určena pro libovolně složená čtyřčlenná družstva žaček a žáků druhých stupňů základních škol a nižších stupňů gymnázií.

2. Zúčastnit se může i několik družstev z jedné školy.

3. Cílem soutěže je postupně najít 6 plakátů s QR kódy v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Nutností je proto chytrý telefon a přístup na internet.

4. Každý QR kód odkazuje na elektronický formulář s audionahrávkou vzpomínek pamětníka z webových stránek Paměti národa a dotazníkem.

5. Na konci každého elektronického formuláře soutěžící naleznou souřadnice dalšího plakátu s QR kódem. Souřadnice prvního plakátu obdrží po registraci na jimi uvedený kontaktní e-mail.

6. Elektronické formuláře lze vyplnit přímo na místě, nebo až doma či ve škole.

7. Po nalezení všech plakátů s QR kódy a zodpovězení všech otázek v elektronických formulářích dojde obratem k vyhodnocení.

8. Týmy, které uspěly, obdrží pozvánku do finále soutěže o hodnotné ceny, které proběhne formou on-line vědomostního testu v pondělí 8. ledna 2024.

Jak se zúčastnit?


Soutěžní týmy se nejprve musí zaregistrovat. Jakmile se tak stane, obdržíte na zadaný kontaktní e-mail pokyny pro další postup a souřadnice místa, kde najdou první QR kód.

Začněte!


Po zaregistrování obdržíte s informačním mailem souřadnice místa v Ostravě, kde najdete plakát s prvním QR kódem.

Naskenujte QR kódy!


Po naskenování QR kódu se vám otevře stránka s formulářem, ve kterém najdete odkaz na audionahrávku pamětníka.

Zaposlouchejte se do vyprávění pamětníka!


Pozorně si vyslechněte vyprávění, které vás zavede do Ostravy minulého století.

Odpovězte na otázky!

Po přehrání audionahrávek pečlivě vyplňte formulář s otázkami k vyprávění pamětníků a událostem, na které vzpomínají. 

Vydejte se do ulic!


Na konci každého formuláře na vás čekají souřadnice dalšího plakátu s QR kódem. Pokračujte až do chvíle, kdy najdete všech šest!

Postupte do finále!


Našli jste všechny QR kódy a odpověděli na otázky v příslušných formulářích? Vaše odpovědi obratem vyhodnotíme a pokud uspějete, pozveme vás do finále soutěže o hodnotné ceny, které proběhne formou on-line vědomostního testu v pondělí v pondělí 8. ledna 2024.

Chcete soutěžit? Neváhejte a vyplňte registrační formulář!